preloader
Scroll to top

Vzopreli sa, neodišli do automobiliek a skvelý dizajn robia doma

Vzopreli sa, neodišli do automobiliek a skvelý dizajn robia doma

[SK] Keď TREND pred mesiacom písal o nie práve lichotivom pohľade mladej dizajnérky a konštruktérov na slovenský automobilový priemysel, prišiel po zverejnení článku e-mail. „Zaujalo nás tvrdenie, že väčšinou sa všetko robí mimo Slovenska, a radi by sme potvrdili, že to tak nie je. Že dizajn sa dá robiť aj na Slovensku a príležitostí je dostatok.“ Autorom bol Bystrík Míček, zakladateľ a šéf dizajnového štúdia Werkemotion.

Werkemotion trend article team photo

Werkemotion design team 2016

Vzopreli sa, neodišli do automobiliek a skvelý dizajn robia doma

Keď TREND pred mesiacom písal o nie práve lichotivom pohľade mladej dizajnérky a konštruktérov na slovenský automobilový priemysel, prišiel po zverejnení článku e-mail. „Zaujalo nás tvrdenie, že väčšinou sa všetko robí mimo Slovenska, a radi by sme potvrdili, že to tak nie je. Že dizajn sa dá robiť aj na Slovensku a príležitostí je dostatok.“ Autorom bol Bystrík Míček, zakladateľ a šéf dizajnového štúdia Werkemotion.

07.12.2016 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

V článku sa dočítate:

  • Prečo niektorých dizajnérov práca v automobilkách neláka
  • Ako sa dá prostredníctvom pánskeho magazínu získať zákazka na dizajn jachty
  • Čím sa vie na Slovensku uživiť dizajnér, ktorý nerobí ani autá, ani lode

Pre absolventov špičkovej školy, akou je Ateliér Transport dizajn na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) pod vedením Štefana Kleina, dlhé roky platilo, že jedinou možnosťou na uplatnenie sa je odísť do dizajnérskych centrál veľkých automobiliek v zahraničí. To sa však postupne mení.

Nová generácia dizajnérov v oblasti transportu už neodchádza len za hranice, ale zostáva pôsobiť na Slovensku. Chcú byť totiž samostatní a mať pri práci a výbere zákaziek väčšiu slobodu. V časoch sociálnych sietí a internetu je možné robiť špičkový dizajn odkiaľkoľvek. Základom je odbremeniť sa od predstavy, že doprava sú len autá, hľadať si diery na trhu a ako každý podnikateľ byť tvrdohlavý a bojovať o každú zákazku.

Zdravá drzosť

Ako ukázalo osobné stretnutie s B. Míčekom, je to práve takáto zdravá drzosť, ktorá mu pomohla firmu rozbehnúť a prežiť náročné začiatky.

Werkemotion (jeho tím na úvodnej fotografii, B. Míček vpravo) má za sebou len tri roky existencie, no firma stihla už zrealizovať zákazky, akými sú dizajn pontónu s reštauráciou na Dunaji v Bratislave, luxusné šperky určené pre americký trh, dizajn dronu pre slovenskú firmu, návrhy na jachty alebo dizajn traktora pre slovinskú spoločnosť Agromehanika.

Práve tento projekt bol prvou zákazkou Werkemotionu. B. Míček išiel pár mesiacov po založení firmy na najväčšiu svetovú výstavu poľnohospodárskych strojov v nemeckom Hannoveri. „Zaparkoval som tam auto, dal na seba sako a za jeden deň som obehol celé expo. Pýtal som sa ľudí, či nepotrebujú dizajn, rozdával vizitky,“ spomína. Väčšina firiem ho nebrala vážne. Mal vtedy len dvadsaťpäť rokov a v ruke portfólio, ktoré dal dokopy za posledné ušetrené peniaze.

Na konci dňa prišiel k stánku najväčšieho výrobcu traktorov v Slovinsku a s ich obchodníkom si vymenili kontakty. Spoločnosť sa mu ozvala, no keďže jeho návrhy boli typovo iné, aké mala firma v portfóliu, požiadala ho, aby zaslal nové nákresy. Tie sa ľuďom z Agromehaniky zapáčili a v júli 2014, po viac ako pol roku od prvého kontaktu, podpísali s Werkemotion zmluvu na návrh dizajnu pre pripravovaný traktor. Po peripetiách sa ich návrh nakoniec dostal aj do výroby a finálny produkt majú predstaviť koncom tohto roka s premiérou v budúcom roku.

Kritický prvý rok

Prvý rok fungovania vlastného dizajnového štúdia bol podľa B. Míčeka najťažší. Nemali ešte klientov, referencie ani zásobu projektov, ktorá by ich živila. „Našetril som si dvetisíc eur, za ktoré som si prenajal kanceláriu. Mal som vypočítané, že mi to

read more: http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2016/cislo-48/ked-automobilovi-dizajneri-zostavaju-doma.html

Related posts